מחשבון מע"מ

סכום ללא מע"מ:
תוצאת:
סכום כולל מע"מ:
17 אחוז מע"מ:

מחשבון מע"מ

לנוחותכם, קבלו את תוכן הכתבה בקצרה

מע"מ הוא מס ערך מוסף. הוא חייב להיחשב בצורה מדויקת כדי למנוע עבירה על החוק. כדי לחשב נכון מע"מ קיימים עזרים רבים שנועדו לסייע לבעלי עסקים, לקוחות, ספקים וכדומה. כל חשבונית ממוצעת כוללת סכום לפני מע"מ וסכום כולל מע"מ. כלקוחות, נשלם את הסכום כולל מע"מ. אך הרבה פעמים נראה פרסום מוצר על מחיר לא כולל מע"מ, כדי להגיע למחיר הכולל, נצטרך לדעת איך מחשבים מע"מ. מחשבון מע"מ נותן מענה מדויק לבעיה זו.

מה זה מע"מ?

מע"מ הוא מס המושת על כל הכנסה ממכירה. כל עסק נדרש לשלם מע"מ. מדובר במס שהוא לא המצאה ישראלית אך הוא חדר אליה בעוצמה. שיעור המע"מ משתנה אחת לתקופה בהתאם לתנודות המשק. כשהמע"מ החל הוא עמד על 8% בלבד! (טוב, זה היה לפני 46 שנה). 

נכון להיום (2022) שיעור מס המע"מ עומד על 17% מגובה העסקה. מידי תקופה הנושא עולה לתודעה הציבורית ובכל בחירות קיימות יש את חבר הכנסת התורן שמדבר בעד הורדת המע"מ. אך כמו שכבר ראינו, דיבורים לחוד ומעשים לכך. כל עוד והמצב הוא כזה, אנו נאלצים לשלם סכום של 17% מע"מ על כל עסקה שאנו מבצעים.

איך מתבצע חישוב מע"מ ברכישת קניית מזון רגילה לבית? נניח ואתם רוכשים תבנית ביצים שעולה לכם 30 שקלים. את המחיר ששילמתם על המוצר עצמו תוכלו לגלות בחישוב פשוט כשתורידו 17%. 17% מתוך 30 = 4.36 זה המחיר שאנחנו משלמים עבור מע"מ לתבנית ביצים שעולה 30 שקלים. 

גם על רשתות המזון מושת המע"מ ולכן גם הם משלמים אותו. איך מחשבים מע"מ ברשתות המזון? נניח שהמוצר עצמו עלה להם 25 ₪, הם שילמו עליו מע"מ של 3.86 ₪. לאחר מכן, המוצר נמכר ללקוחות במחיר כולל מע"מ של 30 ₪. הלקוח שילם לרשת המזון מע"מ של 4.36, ורשת המזון קיזזה את זה בתשלום המע"מ שלה כך שהיא קיבלה חזרה את מה שהיא שילמה. עסקים מורשים יכולים לקבל החזר על המע"מ שהם משלמים ולכן עיקר הספיגה היא אצל הלקוחות הפשוטים.


איך מחשבים מע"מ?

נכון להיום שיעור המע"מ הוא 17% ולכן החישוב יתבצע בדומה לחישוב אחוזים ומציאת האחוז החסר.

אם יש לנו את מחיר המוצר כולל מע"מ ואנו מעוניינים לדעת כמה מע"מ שילמנו עליו, נכפיל אותו פי 17 לחלק ל-117

אם יש לנו את מחיר המוצר לא כולל מע"מ, נכפיל אותו פי 17%. החישוב יהיה מחיר כפול 17 לחלק למאה = מחיר המע"מ.

דוגמאות לחישוב מע"מ

מנורת לילה עולה 100 ₪ כולל מע"מ, איך מחשבים מע"מ בצורה כזו? מכפילים מאה פי 17 ומחלקים ל-117. מחיר המע"מ הוא 14.53 ₪. 

ספה יוקרתית עולה 10,000 ₪, המחיר כולל מע"מ ואתם מעוניינים לדעת כמה מע"מ אתם משלמים ברכישה הזו. איך מחשבים מע"מ בצורה כזו? חישוב מע"מ בצורה כזו יהיה 10,000 כפול 17 לחלק ל-117 = 1452.99 ₪. 

מחיר מקרר לא כולל מע"מ הוא 2500 ₪ ואתם מעוניינים לדעת כמה תשלמו בסופו של דבר. איך מחשבים מע"מ בצורה כזו? חישוב מע"מ בצורה כזו יהיה שונה מהחישוב הקודם כי כאן נצטרך למצוא את אחוז המע"מ. נכפיל את המחיר באחוז המע"מ העכשווי. 2,500 כפול 17 לחלק ל-100 = 425 ₪. 

קבלו דוגמא נוספת של חישוב מע"מ בצורה כזו, מחיר שולחן הוא 5,000 ₪ ללא מע"מ מה מחיר המע"מ בעסקה? איך מחשבים מע"מ בצורה כזו?  5,000 כפול 17 לחלק ל-100 = 850 ₪. מחיר המע"מ בעסקה זו יהיה בשיעור 850 ₪ בהתאם לחישוב המע"מ שערכנו כאן.


מהו מחשבון מע"מ?

למרות שכולנו למדנו בבית הספר איך מחשבים מע"מ ואחוזים, היום אנחנו לא בהכרח נזכור. וזה בסדר. החיים הם דינאמיים ולכל אחד יש את ייעודו בחיים. לא חייבים להיות בעלי ראש מתמטי כדי להצליח בעסקים. בדיוק כדי להקל על חישוב המע"מ, קיים מחשבון מעמ שמסייע בחישוב מע"מ בצורה נוחה יעילה ופשוטה. 

באמצעות מחשבון מעמ ניתן לחלץ מע"מ (למצוא את אחוז המע"מ ששולם), לחשב את אחוז המע"מ בעסקה ולהגיע למחיר כולל / ללא מע"מ. מחשבון מעמ מאפשר חישוב מע"מ קל, מהיר ונגיש. מדובר בכלי ידידותי למשתמש. אין צורך בידע מקדים בהנהלת חשבונות וכדומה. אתם פשוט צריכים לדעת לקרוא ולהזין את הנתונים הנכונים במקומות המיועדים. עם מחשבון מעמ כל אחד יכול לחשב חישובים מורכבים. 


מהי הדרך הקלה ביותר לביצוע חישוב מע"מ?

סקרנו כאן את צורות חישוב המע"מ הנפוצה ולמרות שיטת החישוב הפשוטה, מחשבון מעמ הוא הכרחי לחישוב מע"מ קל, מהיר ונוח למשתמש. כדי להנות מחישוב מע"מ בצורה נוחה וידידותית, ההמלצה היא להיעזר במחשבון מע"מ. אין כמו מחשבון לביצוע חישוב מדויק, מהיר שלא מותיר ספקות באמינותו.


למה אנשים מעדיפים מחשבון מע"מ על פני חישוב ידני?

השימוש במחשבון מע"מ תפס תאוצה ולא לחינם. הוא מייעל את רמת העבודה, צורת החישוב והמשתמשים הם הנהנים העיקריים בסופו של דבר. כאן נפרט את היתרונות בשימוש מחשבון מעמ.


אמין ללא ספקות

כשמחשבים בצורה ידנית נדהמים פעמים רבות מהתוצאה המתקבלת ולאחר בדיקה קצרה נוכחים לראות שאכן החישוב לא היה מדויק… עם מחשבון מע"מ זה לא אמור לקרות. המחשבון מחשב באמצעות בינה מלאכותית מדויקת ואין מקום לטעויות. המרוויחים העיקריים מכך, הם המשתמשים. 


חישוב מהיר ומהנה

כשצריך לחשב באופן ידני את חישוב המע"מ ולחשוב מחדש "איך מחשבים מע"מ", הזמן עובר בניסוי ותהיה עד למציאת הנוסחה המתאימה. עם מחשבון מע"מ החישוב מתבצע באופן פשוט, מהיר ותוך רגע קצר התוצאה בידכם. 


נוח לשימוש

השימוש במחשבון מעמ הוא נוח. הממשק ידידותי למשתמש ואין צורך בהמצאת נוסחאות חדשות וכדומה. קל, פשוט ונוח. תצטרכו לדעת לקרוא כדי להשתמש במחשבון מעמ, אבל לא יותר מכך. אנשים אוהבים דברים נוחים.


אין צורך בידע מקדים

כדי לחשב אחוזים בצורה ידנית חייבים ידע מקדים. חייבים להכיר את תורת האחוזים, חייבים לדעת איך מחשבים מע"מ ומה עושים במקרה בו מעוניינים לחלץ מע"מ. לעומת זאת, כשמחשבים מע"מ באמצעות מחשבון מע"מ, אין צורך בידע מקדים, צריך לדעת קרוא וכתוב ולהזין את הנתונים במקומות המסומנים. גם מי שלא הצליח בשיעורי מתמטיקה, יכול לבצע בקלות חישוב מע"מ באמצעות מחשבון מע"מ נגיש.


נגיש למשתמש

מחשבון מעמ נגיש למשתמש, אתם יכולים להוריד אותו לנייד או להיכנס אליו מדפדפן האינטרנט שלכם. אין סיבה לשבור את הראש בחישובי מע"מ מורכבים. כשיש מחשבון מע"מ נגיש, בוחרים להשתמש בו.


לסיכום

מחשבון מע"מ מקל על צורת החישוב של המע"מ. ראינו כי פעמים רבות עולה הצורך בחיי היום יום לחשב את המע"מ על מוצר מסוים או לחלץ אותו ממחירו הכולל. סיכמנו את יתרונות השימוש במחשבון מעמ וראינו כי אכן מדובר בכלי ידידותי ונוח למשתמש, כדי לחשב באמצעותו אין צורך לדעת איך מחשבים מע"מ, קרוא וכתוב יספיקו, אין צורך להכיר את תורת האחוזים ולמצוא את הנוסחה המתאימה. מחשבון מעמ יקל מעליכם את העבודה ולכן, אם אתם נתקלים בצורך לחשב מע"מ, אל תהססו להשתמש בו. בהצלחה. 


דילוג לתוכן